Châteauneuf-du-Pape – se nachází severně od Avignonu, zhruba 10 km od Orange na levém břehu řeky Rhôny. Původní hornická vesnička se jmenovala Calcernier, ve 14. století ji ale papežové označili jako nový zámek - chateau neuf. Jako první si zde nechal zbudovat svou letní rezidenci papež Jan XXII., který zároveň založil v okolí vinice. Ty proslavily vesničku až do dnešních dob. Vinice v okolí Châteauneuf-du-Pape jsou zdrojem vinné révy, ze které se získává jedno z nejkvalitnějších francouzských vín. Vyrábí se až z třinácti povolených odrůd a vzniká tak víno rubínově červené barvy a bohaté chuti, které se nejčastěji pije k sýrům nebo k červenému masu. Dnes zde působí kolem 350 vinařů pečujících o vinice, které jsou pokryté velkými valouny. Tyto valouny zajišťují, že i přes noc bude půda a kořeny vinné révy prohřívány teplem, které získají během dne. Z původního papežského sídla dnes zbyly spíše jen rozvaliny na severním konci vesnice, ale proslulost zdejšího vína rozhodně neupadá-spíše naopak.
Odrůdy:
75% Grenache, 15% Syrah, 7% Mourvedre, 3% Muscardin
Půda:
Pískovcová hlína pokryta velkými valouny a oblázky.
Výroba vína:
Manuální sklizeň a 100% odstopkované hrozny.
Tradiční výroba probíhá v cementových nádobách s řízeným kvašením. Macerace probíhá po dobu 15 až 20 dnů pomocí přečerpávání a děrování. Druhé malolaktické kvašení slouží pro kultivaci taninů a zvýšení ovocného extraktu.
Zráníí probíhá 9 měsíců v dubových sudech, potom je víno plněno do lahví.
Degustace:
Barva je tmavě červená s fialovými odlesky. Ve vůni je červené zralé ovoce (červený rybíz, ostružina, třešeň) a pepř s kořením.
Párování s jídlem:
Perfektní je kombinovat se zvěřinou, jehněčím masem, dušeným hovězím masem a sýry.
Podávejte mezi 18 ° a 20 ° C.